Zástupné názvy a organizace

Ve všech zemích, kde má náboženské hnutí Shincheonji své misionáře, zakládají jeho členové nové a nové projekty s nejrůznějšími názvy. V době „otevřené misie“ (cca od 2021) jsou některé z nich přiznané, u jiných je však spojitost se Shincheonji stále těžko dohledatelná. U mnoha také není zřetelný náboženský podtext. O přidružených mírových hnutích (HWPL, IPYG a IWPG) se podrobněji dočtete zde.

AKTUÁLNÍ PROJEKTY HNUTÍ SHINCHEONJI a jeho členů

Kulturní centrum Sijon

Další ze zákrytných názvů pro „biblické“ kurzy hnutí Shincheonji. Objevil se na pozvánce, kde nebyla uvedena žádná zmínka o Shincheonji. Ani kontaktní adresa novyzivot24@email.cz na skutečného pořadatele nijak neodkazuje.

Najdi se – biblický kurz

Kurz Shincheonji otevíraný v únoru 24.

Kurz mírového vzdělávání pro ženy (PLTE)

Kurz pořádaný organizací IWPG, která je navázána na Shincheonji. Nový běh od 18. ledna 2024.

Změna je možná – biblický kurz

Kurz Shincheonji otevíraný v zimě 23/24.

Institut kultury – Institute of culture – IOC

instagram.com/institut.kultury

Pod jménem této „organizace“ rozesílají členové Shincheonji lidem pozvánky na různé události. Dle jejich slov institut pořádá workshopy, přednášky a kulturní pořady zaměřené na vzdělávání o hlubších tématech. Je to prý křesťanská organizace, která nese myšlenku toho, že „kultura nám byla od Boha dána nejen pro zábavu, ale taky pro seberozvoj“ či „abychom se vzdělávali kreativní formou“. Cílem těchto pozvánek je však zjistit o člověku informace a je-li vhodným kandidátem, dostat ho do biblického kurzu Shincheonji.

Čas vyjít – biblický kurz

Kurz Shincheonji otevíraný na podzim 2023.

Peace walk

Veřejný happening (10. výročí vzniku Deklarace světového míru a Peace Walk), který organizuje HWPLIPYG 27. 5. 2023 v Praze. Mírový pochod vychází z náměstí Míru. V České republice se koná již poněkolikáté. (Místo konání bylo na poslední chvíli změněno.)

10. výročí vzniku Deklarace světového míru

Oslavy 10. výročí vzniku Deklarace světového míru, která byla vyhlášena při příležitosti vzniku HWPL předsedou Shincheonji 25. 5. 2013 v Jižní Koreji. (O této deklaraci a jejím významu však nejde dohledat moc konkrétních informací.)

@hvnly.uaevangelizační instagramový profil pro Ukrajince v ČR

„evangelizační“ profil v ukrajinštině, který provozuje hnutí Shincheonji a je lokalizovaný do Prahy

Popisek: Ми – творчий колектив, і ми запалюємо любов до Бога у сучасного покоління!💛 Молодіжка від церкви нове небо і нова земля

Humans of God

Podcast vyráběný členy hnutí Shincheonji. Aktivní byl zejména v zimě 2021/22, dosud je však využívaný při pouliční/internetové misii. („Připravujeme druhou řadu a hledáme inspiraci, věnuješ nám pár minut?“)

Pod stejným názvem členové Shincheonji v roce 2024 rozjeli další projekt s jiným zaměřením. → instagram.com/hog.cz

Měsíční program Buď svobodný sám v sobě / projekt Be free in yourself

Jeden z aktuálních krycích názvů, které Shincheonji používá pro své programy. Propojuje prý poznání sebe sama a duchovní rozvoj skrze různé kulturní zážitky, události a workshopy. Stejně jako v době skryté misie nejde o samostatně stojící projekt, ale o koncept, skrze který chce Shincheonji nalákat lidi do svých biblických kurzů – a skrze ty je potom zachránit od vlivu zkaženého světa tím, že je přesvědčí ke vstupu do Shincheonji.

VŠEM LIDEM

Facebooková stránka provozovaná hnutím Shincheonji, která se prezentuje jako Mediální projekt pro sdílení zpráv a událostí ze světa křesťanství v České republice a zahraničí. Jejím šéfredaktorem je vedoucí PR oddělení Shincheonji, ale toto propojení není na první pohled dohledatelné.

Nyní už i na instagramu.

Nejen café

Akce. 1+1 káva zdarma. Pořádá Shincheonji.

9. výročí Světového Mírového Summitu HWPL

Tzv. WARP Summit (World Alliance of Religions Peace Summit – Mírový summit Světové aliance náboženství) byla obrovská akce, která proběhla 16.–19. září 2014 v Soulu na sportovním stadionu a okolí. Na tuto velkolepě zařízenou událost bylo pozváno mnoho státních a náboženských představitelů z celého světa, aniž by jim byla zmíněna souvislost mezi HWPL a Shincheonji. Výdaje spojené s cestou slíbilo hostům pokrýt přímo HWPL. Výroční akce pořádají členové Shincheonji (pod hlavičkou HWPL) každý rok, letos začali již v srpnu.

Další projekty propojené se Shincheonji

  • kavárna Polibek (Polibek café art bar)
  • biblický kurz s názvem „Čas vyjít“
  • projekt Be free in yourself
  • projekt God BElieves in YOU (BE YOU)
  • kreativní tým Makeaway / Make a way / MAW
  • „kurz Biblického mentoringu“
  • „Institut kultury“
  • Měsíční program „Buď svobodný sám v sobě“
  • YEPC (Youth Empowerment Peace Class) – Mírová třída pro posílení postavení mládeže

Od začátku působení v ČR (cca 2015) až do poloviny roku 2021 jako by Shincheonji neexistovalo. Pokud se nějakého člena někdo zeptal na příslušnost k hnutí, většinou to popřel či mlžil. I přesto byla misie hnutí velmi intenzivní, potenciální zájemce totiž misionáři oslovovali pod jinými názvy a záminkami. Využívali k tomu různé existující i neexistující organizace a jakmile se některý ze zástupných názvů stal příliš známým (stejně jako záminky k navázání kontaktu), hnutí přešlo na názvy a záminky jiné.

Od roku 2022 začalo hnutí používat také český překlad svého názvu, tedy Nové nebe nová země.

ZÁSTUPNÉ NÁZVY, POD KTERÝMI HNUTÍ SHINCHEONJI V ČR PŮSOBILO:

City Church Prague (2015)
Global Christian Leadership (cca 2016-2018)
program MOST (cca 2017)
Biblická inspirace pro každý den (cca 2017)
SOS: biblické sobotní semináře (cca 2017)
Asociace obětí násilného vzdělávání náboženské konverze (veřejná manifestace v roce 2018)
akce U&I / You and I (cca 2019)
NIT – Semináře pro propojení duše, ducha a těla (cca 2020-2021)
biblický kurz Neměnná víra (cca 2021)
Campus Danubia – institut při Vídeňské univerzitě (cca 2021)

Instagram:
@inspirit_cz
@vira_versus (dříve @kafickosbohem)
@s_bohem_kazdy_den (dříve @rande_s_bohem)
@na_nebeskenote
@path_to_worship
@porozu_meni (dříve @muzizenam_zenymuzum)
@buh_je_dobry
@heavenlynetwork (ONLINESUMMERCAMP)
@citr_on_lem_on (LEM-OM – letní ekumenická mládež online)
@promen_se 
@hvnly.memes
…a mnoho dalších

zdroj: IG @pozor_sekta

Záminky k navázání kontaktu v době skryté misie (příklady):
„výzkum k bakalářské/… práci do školy“
„výzkum na psychologický kurz“
„organizujeme křesťanská setkání pro křesťany, nejsme z žádné církve“
„píšeme knihu a chceme se inspirovat reálnými lidmi“
„točíme animovaný film a chceme se inspirovat reálnými lidmi“
„zakládáme spolčo, nechceš se přijít podívat?“
„pořádáme seminář na téma, které by tě mohlo zajímat“
„v rámci prípravy ekumenického kurzu Biblie máme za úlohu odovzdať niekomu 5 lekcí týkajúcích sa Biblie“
Som veriací a dost ma zaujímajú životy ostatních veriacích. (…) Rozhodol som sa napísať článok „aký vplyv má karanténa na život viery”. Mám v plánu vytvorit web pre krestanov, kde by som mohol pridávať podobné články. Strašně by ma zaujímal tvoj názor.”
„Začínáme tvořit s partou věřících kamarádů online letní večer modliteb a chval. Jelikož máme všichni na srdci Moravu, tak se chceme zaměřit na věřící z Moravy.”
„Studuju Regionální rozvoj a dělám projekt do školy, kde srovnávám ČR v letech 1970 a 2020 z hlediska náboženství, konkrétně křesťanství, protože v ČR je nejrozšířenější (a protože jsem taky křesťan).”
„Som student akadémie umění a zháňam postrehy od ľudí na moju bakalárskú prácu, ktorá má super názov: Hudba jako Boží dar. V práci chcem porovnať, ako vnímaju hudbu duchovně založení ludia a ako ju vnímajú neveriací ľudia.“

zdroj: IG @pozor_sekta

„Mluvila o tom, že s týmem lidí připravují muzikál, ve kterém vystupuje postava Elišky, kterou se snaží napsat na základě reálných názorů lidí. Předkládali mi různé situace, ve kterých se Eliška v příběhu nachází, a já měla odpovídat na to, jak bych se jako Eliška v takové situaci zachovala. (…) Moje odpovědi je zaujaly, a tak mě žena oslovila, jestli bych nebyla ochotná se s ní někdy v týdnu setkat a říct jí o sobě něco víc pro napsání postavy Elišky.” (celý příběh zde)
„Bylo to nevinné. Prvně mi napsala jedna dívka, která potřebovala zodpovědět jeden dotazník do školy. Ptala se na otázky ohledně mé víry. Nic zvláštního. Nicméně pak měla další otázky a pak mě pozvala na menší skupinku, která byla zaměřena na náš duchovní a osobnostní vývoj.“ (celý příběh zde)
„Řekly mi, že připravují animovaný film na festival do Třeboně a že dělají výzkum. Film že má být o nějaké slečně a o Vánocích, co bude o svátcích dělat. Na mobilu měly obrázek s možnostmi, co se nabízí – sejít se s přáteli, sportovat, cestovat nebo jít do kostela. Velmi záhy se začaly dotazovat na moji víru. Rozebírali jsme různé verše z Bible a Vánoce, poměrně nenásilně sondovaly informace o mně. Když už jsem chtěl jít, tak mi řekly, že budou psát scénář k tomu filmu a že potřebují to s někým konzultovat.“ (celý příběh zde) 

 

zdroj: IG – onlinenb_3

Názvy seminářů, přednášek & workshopů (příklady):
Čekám na tvé slovo (2013) (první akce v ČR – kontext)
Bible pro každodenní život (Biblická inspirace pro každý den)
seminář Jak vypadá Bůh? (Global Christian Leadership)
seminář Kdo jsi v Bibli? (Biblická inspirace pro každý den)
seminář Kdo jsou děti Boží? (SOS: biblické sobotní semináře)
seminár o 20-tich nedorozumeniach ohľadne knihy Zjavenie (City Church Prague)
seminár Proroctvá Starého zákona a ich naplnenie Ježišom Kristom (City Church Prague)
Srdce ženy – jak objevit sebepřijetí a sebehodnotu (NIT)
Jak být moudrou ženou vedenou Bohem
Setkání v rámci pilotního programu na povzbuzení žen v Česku (v kontextu osobního příběhu)
Online diskuze – Co by muži rádi řekli ženám a ženy mužům? Identita ženy a identita muže / Návrat křesťanských hodnot / Sebepoznání (@muzizenam_zenymuzum)
(beze jména) individulání kurz, ve kterém člověk roste skrze studium Bible a zároveň se skrze Bibli hledá. Záměrem kurzu má být „změna” (Global Christian Leadership) (v kontextu osobního příběhu)
seminár o rozvoji osobnosti skrze Božie Slovo (v kontextu osobního příběhu)
Mírový workshop o posílení postoje mládeže – The Youth Empowerment Peace Workshop – YEPW (IPYG)
Jak chodit v online světě (kampaň v boji proti kyberšikaně přes sociální sítě IPYG)
Jak chodit v online světě: Cyber-guide (online workshop v dětském domově IPYG/HWPL)
Cesta do života (projekt HWPL v dětských domovech) (zdroj, zdroj)