Jakou roli hrají duchovní?

Pastoři a kněží mají v příbězích týkajících se Shincheonji důležitou roli, i když většinou vedlejší či nepřímou.

Hned na začátek je třeba říct, že na biblických lekcích jsou pastoři ostatních církví očerňováni jako někdo, kdo šíří falešné učení, protože se odchyluje od pravé cesty a přidává si k Bibli výklady, které nejsou od Boha. Tato rétorika se během kurzů stupňuje a pomáhá mimo jiné udržovat členy v hnutí. Také mohou být označováni za nástroje satana a strůjce pronásledování, kteří nemohou snést „pravdu“ o tom, že teď se mají pokořit novému učení, které Bůh předal zaslíbenému pastýři.

Pokud jste se setkali se členem či „odpadlíkem“ a máte pocit, že jste vůbec nepochopili, co prožívá, zkuste nahlédnout do slovníčku, přečtěte si osobní svědectví, nebo se podívejte na nějaká videa s osobními příběhy bývalých členů ze zahraničí. Pomoci vám můžou také příklady odchylek od křesťanství či sekce o Bibli, kde najdete i konkrétní příklady výkladu hnutí. Pokud nevíte, jak Shincheonji funguje, doporučujeme si přečíst základní info a nahlédnout do aktualit. Přínosná může být i Komunikace nečlena se členem, i když je zaměřena primárně na rodinné příslušníky a blízké členů.

Pokud vás oslovil člen s nabídkou seminářů či pozvánkou ke spolupráci, je samozřejmě na vás, jak zareagujete. Jen pár drobných poznámek. Jestliže vám děkuje za všechnu práci, kterou děláte pro věřící, může to myslet upřímně, ale zároveň je přesvědčen, že nyní je vaším úkolem pokorně předat své ovečky pod křídla hnutí, které má jako jediné na světě ty správné informace o naplnění Zjevení. Pokud přijmete pozvánku na seminář, budete započítáni do počtu nadšených pastorů, kteří se jali ověřovat, zda svědectví je pravdivé. Pokud ji nepřijmete, budete pro ně živým potvrzením slov Bible, že „mají oči a nevidí, mají uši a neslyší – a neobrátí se“. Pokud je to ve vašich silách, doporučujeme kontakt zcela neignorovat. Každý kontakt s vnějším světem může být pro člena příležitost k zamyšlení. A každé laskavé slovo může bořit překážky izolace.

„Odpadlíci“ mají po odchodu z hnutí ke svým původním církvím různé reakce. Někdy mají obrovskou nechuť k Bibli a všemu, co se týká Boha, křesťanství a duchovního života. (Srovnání s obětí sexuálního násilí, která pociťuje závratě, když se vrátí na místo činu, není příliš přehnané.) Je pravděpodobné, že budou cítit odsouzení ze strany ostatních věřících, zvláště pokud se o jejich příslušnosti k SCJ ví. (Tyto domněnky jsou v hnutí uměle podporovány.) Můžou být také extrémně podezřívaví a citliví k (domnělým či skutečným) chybám duchovních autorit. Nebo od církve vyžadovat to, co jim doteď poskytovalo Shincheonji. To je však nesplnitelné, může jim to nabídnout pravděpodobně jen další podobné hnutí. Někdy také od duchovních očekávají pochopení, kterého se nedočkají, protože problém široce přesahuje rámec klasické duchovní péče.

Jestliže jste u nás nenašli odpovědi, budeme rádi, když s námi navážete spojení, pokusíme se vám přiblížit, v čem je kontakt s hnutím Shincheonji specifický.

Nejsme odborníky na psychologickou, psychiatrickou ani duchovní službu. To, co můžeme nabídnout, jsou zkušenosti a informace, příp. vhodné kontakty.

Chcete nám pomoci s rubrikou Výklad konkrétních biblických úryvků? Budeme rádi! Prosím, kontaktujte nás. Rádi si také přečteme, pokud máte s misií hnutí Shincheonji nějaký zajímavý zážitek.