Krátké zprávy

14. 6. 2024 – V Paříži se má zítra 15. 6. konat další událost s názvem “Světová konference pastorů”, kterou pořádá hnutí Shincheonji, avšak opět ne přímo pod svým názvem. Jako pořadatel je uváděno Křesťanské misijní centrum Sión (které je hlavním vzdělávacím orgánem SCJ), v některých propagačních materiálech je však i tento název pozměněn (na Křesťanskou misijní skupinu Sión). Tyto neustálé úpravy názvů stěžují pozvaným vyhledávání o organizaci a spojitosti se SCJ. V Praze se podobná událost konala 1. května 2024 a byla prezentována mnoha odlišnými způsoby. Ačkoliv byla akce v propagačních materiálech označována za unikátní, výjimečnou nebo “zářivé dílo”, moc konkrétních informací se o ní zjistit nedalo. Měla být konferencí pastorů, z pozvánky nebylo jasné, které církve nebo konkrétní pastoři se akce účastní a s jakou motivací. V programu zítřejší “konference” v Paříži zabírá polovinu času proslov předsedy Shincheonji. Pořádáním této zdánlivě ekumenické akce tedy Shincheonji získává další příležitost pro tvrzení, že slova jejich předsedy přijíždějí poslouchat pastoři z celého světa.

4. 4. 2024 – V den, kdy ostatní křesťanské církve slavily největší křesťanský svátek, Vzkříšení Ježíše Krista, publikovalo hnutí další díl svého pořadu Krok víry s tématem listopadové „stotisícové promoce“. Moderátor pokládal otázky opět stylem nezúčastněné osoby, ač je lektorem SCJ. Druhá lektorka, která figurovala v pořadu jako host, se zmíněné promoční slavnosti účastnila v absolventském taláru, ač je sama členkou více než pět let. Převlékání dlouholetých členů za absolventy se vyskytlo na všech třech stotisícových promočních slavnostech, což je jeden z argumentů pro předpoklad, že čísla promujících jsou přemrštěná a neodpovídají skutečnosti.

26. 3. 2024 – Podle informací z redditu byl 11. března z hnutí vyloučen ředitel valného shromáždění Shincheonji Dong An Ko (/Goh Dong-ahn, korejsky 고동안). Dong An Ko byl minulý rok nařčen ze sexuálního obtěžování, Man Hee Lee se ho ale dosud zastával. Jako důvod vyloučení byla uvedena zpronevěra velké sumy peněz. Jde o velký zásah do struktury SCJ, protože se jedná klíčovou funkci hierarchie. Vyloučení takto vysoce postaveného funkcionáře je srovnatelné s rokem 2017, kdy byla vyloučena Kim Nam Hee, předsedkyně IWPG, která se vedle Man Hee Leeho objevovala téměř na všech veřejných akcích i v soukromí a o které se spekulovalo jako o možné nástupkyni vůdce.

24. 3. 2024 – SCJ již pátou neděli v řadě nevysílalo bohoslužbu pro veřejnost.

13. 3. 2024 – S blížícím se 40. výročím založení SCJ (14. března) odjíždí někteří členové narychlo do Koreji. Někteří uživatelé sociální sítě reddit to dávají do souvislosti s nedávným výrokem vůdce, že kdo nebude přítomen na výroční bohoslužbě, vylučuje sám sebe ze Shincheonji. Z uniklého materiálu však není jasné, zda je vyžadována osobní přítomnost, nebo stačí online účast. Navíc z předchozích zkušeností vyplývá, že hrozby o vyloučení ze SCJ se nakonec striktně nenaplňují. Ve stejném diskuzním fóru se v těchto dnech spekuluje také o zdravotním stavu Man Hee Leeho, protože při speciálním vzdělávání 9. března vypadal velmi zmateně a říkal nesmyslné a nesouvisející věty.

8. 3. 2024 – „Na začátku studia jsem měl pocit, že si prohlubuji znalosti, které nemají ani ti nejlépe učení na teologické fakultě. Konec mě zklamal,“ píše v novém svědectví bývalý student SCJ biblického kurzu.

3. 3. 2024 – Česká pobočka HWPL pořádá finanční sbírku na výstavbu mírového památníku na Ukrajině. „Místo pro tento jedinečný památník je již zajištěno, ale finanční podpora zůstává kritickou potřebou,“ uvádí pobočka na svém webu.

15. 2. 2024 – Slogan Shincheonji na rok 41 (tedy 2024) zní: Judgement of Babylon, Year of Victory. Přehled sloganů z předchozích let najdete zde.

14. 2. 2024 – Přesně za měsíc – tedy 14. 3. 2024 – oslaví Shincheonji 40. výročí svého založení. Oslavovat bude i HWPL, ve stejný den totiž uplyne 8 let od vytvoření Deklarace míru a ukončení válek (DPCW), která podle HWPL nabízí jednoduchý návod, jak docílit světa bez válek.

9. 2. 2024 – Další osmiměsíční biblický kurz SCJ začíná podle oficiálních stránek hnutí 22. února. První veřejný kurz pod hlavičkou Shincheonji se konal v listopadu 2021. Předtím se na kurzy mohly dostat pouze prověřené osoby po osobním pozvání.

31. 1. 2024 – Nově se na náš web dostanete i z domény www.bezprikras.info.

27. 1. 2024 –  HWPL pravděpodobně usiluje o získání nominace na Nobelovu cenu za mír. Upozornil na to korejský pastor Ezra Kim, který činnost SCJ dlouhodobě sleduje. (zdroj)

7. 1. 2024 – „Při odchodu ze SCJ bylo pro mě těžké především to, že jsem uvnitř nechával svoje blízké,“ říká bývalý člen hnutí z JAR. V novém videu na youtube.com/@scjskeptic rozebírá časté obavy odcházejících členů a doporučuje, jak s nimi pracovat.

6. 1. 2024 – Na konci ledna proběhne v rámci výuky na HTF UK v Praze setkání s bývalou členkou Shincheonji. Seminář je otevřen veřejnosti. Více na info.dingir.cz.

5. 1. 2024 – IWPG pořádá od 18. ledna další Kurz mírového vzdělávání pro ženy (PLTE). Informovali na svém instagramu. Pro účast na kurzu je nutné stát se členkou IWPG.

1. 1. 2024 – Pro členy Shincheonji dnes začal rok 41, letopočet totiž počítají od založení Shincheonji (1984).

1. 1. 2024 – Spouštíme sekci Krátké zprávy na našem webu.