Shincheonji má ke křesťanství velmi komplikovaný vztah. Vykládá Bibli, ale zároveň v ní nachází věci, které odporují základnímu křesťanskému vyznání víry. Snaží se o dialog s ostatními křesťanskými církvemi, ale lpí na své nadřazenosti. Vnímá Ježíše jako důležitou osobu, vyhýbá se však jasnému pojmenování, za koho jej pokládá. Členové se považují za křesťany, ale zároveň nynější dobu vysvětlují jako „konec křesťanství“.ⓘ I když je to zjevně vztah složitý a v partnerské poradně by si s ním asi lámali hlavu, není to případ zcela ojedinělý. Podobný vztah ke křesťanství mají i jiná náboženská hnutí s autoritativním vůdcem představujícím světu neotřelý výklad Bible…
Zajímavý je i proměnlivý vztah k ostatním církvím v průběhu biblického studia. Na začátku – při prvních setkáních – lektor studenta podporuje, aby chodil i na obřady své církve, že je skvělé, že může poslouchat Boží slovo… Postupně však naznačuje, že u nich je to slovo nějaké špatné a že je třeba soustředit se jen na to správné slovo. Nakonec přijde otevřená výpověď, že kdo nepřijal učení Shincheonji a vykládá si Bibli jiným způsobem, přimíchává k Bibli učení od satana a šíří tedy falešné učení.
Odchylky od klasického chápání křesťanství
Proč zde uvádíme odchylky od křesťanského učení, když máme v naší zemi svobodu vyznání? Především proto, že Shincheonji se za křesťanskou církev považuje. (Dokonce za jedinou pravověrnou.) A také proto, že na svém učení staví celou obhajobu svých kontroverzních misijních strategií.
Textová verze odchylek zde (obsahuje zdroje)
Příklady odchylek
(tažením za posuvník uprotřed zobrazíte porovnání)
















Stránky: 1 2