V životě mě neviděli a najednou se chovali jako moji nejlepší kamarádi. Bylo to takové až moc sladké.

Moje jméno je Markéta. Momentálně studuji v Dánsku, ale pocházím z České republiky. Bohužel i já jsem se setkala s touto „skupinou“. Stále tomu nemůžu uvěřit, že se nejednalo o klasické teologické on-line studium. Díky Vašemu webu a podcastu (Na okraji, pozn. red.) jsem si toho uvědomila tolik, že jsem se rozhodla Vám napsat o mojí zkušenosti s Shincheonji. Na začátek bych chtěla říct, že jsem opravdu ráda za to, že jsem našla Vaše webové stránky. Protože jsem se z počátku cítila osamocená a zoufalá z toho, že jsem snad jediná, kdo by mohl mít až takovou velice negativně emotivní zkušenost. 

Jak jste se dostala na biblické lekce hnutí Shincheonji?

Vše to začalo v květnu, kdy mi moje spolubydlící v Dánsku řekla o jejích on-line hodinách Bible. Prý ji to hodně zasáhlo a chtěla by, abych i já měla tyto informace o Bohu a Ježíši Kristu. Moje spolubydlící je původem z Rumunska a její výuka probíhala v rumunštině. Moje „hodiny Bible“ probíhaly v angličtině, ale většina účastníků byla z Rakouska, konkrétně Vídně. Z jejich výkladu mi přišlo, že se jejich působení ve Vídni dosti rozrůstá. 

Jak probíhaly lekce?

Zprvu se vše zdálo být v normálu, kdy jsme měli jeden na jednoho Zoom meetingy. Vypadalo to jako zcela normální čtení a studium Bible. Ale poté, co se již schylovalo k onomu 6měsíčnímu kurzu, musela jsem projít jakýmsi testem, abych mohla začít. Což mi přidalo zvláštní, ale nedbala jsem na svůj vlastní pocit. Postupně však rostla intenzita a často padaly otázky jako: Není tvoje rodina nebo tvůj přítel proti tomuto studiu? Co děláš každý den? Nejsi v okolí lidí, skrz které pracuje Satan? Postupný nátlak a zvyšující se intenzita ve mě vyvolaly obavy. Pak jsem měla hodinu opakování předešlých hodin s hlavní lektorkou (už to bylo zvláštní) a ta mi řekla, že si myslí, že nemám čisté srdce a že se moje intenzita učiva musí zvýšit. To byla poslední kapka. 

Jak vypadal ten vstupní test do kurzu?

Musela jsem vytvořit prezentaci na jedno téma vztahující se k Bibli a poté si mě tři lidé vyslechli a radili se o tom, zda je moje srdce připravené na to pokračovat ve studiu. Bylo to stresující, připadala jsem si jak ve škole.

Shincheonji tvrdí, že jejich skrytá misie je teď už minulostí. Opravdu vám za celou dobu studia neřekli nic o tom, co jsou zač?

Ano, stále se snaží své budoucí příznivce nalákat bez jejich vědomí. Po celou dobu kurzu se o ničem konkrétním, co se váže k Shincheonji, nezmíní a snaží se tvářit jako milí lidé. Opak je pravdou. 

Jak jste tedy přišla na to, že jde o Shincheonji? 

Kvůli mé práci v úterý a ve čtvrtek jsem se nemohla účastnit on-line hodin a proto jsem dostala přístup do osobního účtu hlavní vedoucí kurzu v nějaké interní databázi s videi. Nevím proč jsem dříve nevěnovala pozornost ostatním videím na platformě. Asi jsem tomu opravdu věřila a můj „study buddy“ (v  českých kurzech „parťák“, viz Slovníček pojmů, pozn. red.) byl ke mně vždy tak laskavý, že jsem všechny pochybnosti vždy odhodila stranou. Nicméně ten den mi něco řeklo, abych se podívala na jméno jednoho videa. A tam stálo v angličtině: Shincheonji Church. Ihned jsem si vše našla na internetu a to vyeskalovalo v blokování veškerých Whatsapp kontaktů. Mimochodem na této platformě byla i videa ohledně jejich středečních a nedělních setkání a také výuka, jak správně mluvit s lidmi na ulici a nalákat je k onomu studiu a jaká pravidla musí noví členové Shincheonji následovat. Bohužel k těmto videím jsem neměla přístup, ale byly pojmenované tak, že jsem z toho mohla vyčíst kontext (který jsem zmínila výše). 

Dokážete pojmenovat, na co vás vlastně nalákali?

Vždy jsem hledala cestu k Bohu a ráda jsem chodila do (katolického) kostela. Tu atmosféru jsem milovala a cítila jsem se při čtení Bible příjemně a vždy mě to naplňovalo i v mé osobní a kariérní cestě. Ale vždy jsem tomu chtěla porozumět. Jsem člověk velice zvídavý a musím mít na vše odpověď. A tak když mi pak jednou moje spolubydlící pověděla o tom svém kurzu, přišlo mi, že to je přesně to, co hledám, a vzala jsem si od ní kontakt. Všechny ty on-line hodiny jeden na jednoho mi dávaly smysl a konečně mi někdo dokázal vysvětlit, co znamená to a to. I jakmile jsem se dostala do onoho 6měsíčního kurzu, tak jsem se tomu stále snažila věnovat čas a myslela jsem si, jak se konečně dozvím správný výklad Bible. Jenže moje intuice zapracovala a přišlo mi zvláštní, jakým způsobem komunikují. Bylo to takové až moc sladké. V životě mě neviděli a najednou se chovají jako moji nejlepší kamarádi. Také jejich nátlak na časové možnosti a stálý zájem o to, co říká můj přítel a rodina. Něco se mi na tom nezdálo a postupně jsem začala mít otázky ohledně historických faktů a také jsem začala sledovat The Chosen seriál (o životě Krista) a spoustu věcí se neshodovalo. Například jejich agresivní vysvětlení o čistém srdci a tělu a jejich perfekcionismus. Nikdo přece není dokonalý, a proto jsem začínala mít podezření. Postupně mi začala volat ta hlavní lektorka, která nikomu nikdy nevolala, a v onu říjnovou neděli byla dosti nepříjemná a začala soudit moje srdce, že není otevřené pro Boha. A to mi dalo jasný signál, že se něco děje. Člověk by neměl soudit druhého skrze víru, to přece může jen sám Bůh. I oni nás to sami učili, ale měla jsem pocit, že už prostě se mnou ztratili trpělivost, protože jsem vždy měla problémy s internetem nebo jsem musela do práce atd. Tudíž jsem si pak otevřela tu jejich platformu, že se tedy znova na tu lekci podívám a místo toho jsem našla jejich název a žádné opakování lekce nebylo.

Ten svůj odchod jste někomu z nich oznámila? Snažil se vás někdo kontaktovat?

Veškeré kontakty jsem si zablokovala, tudíž nebylo možné mi napsat ani zavolat. Hlavní lektorce jsem napsala zprávu, že na to bohužel nemám čas a mám nějaké osobní problémy, a proto končím. Ihned po odeslání zprávy jsem si i její číslo zablokovala, a proto nevím její odpověď. Jediné, kde mě můžou kontaktovat, je můj e-mail. Ale zde jsem nic neobdržela. Což je dobře.

Co vaše spolubydlící z Rumunska? Bavila jste se o tom s ní po odchodu?

Po zjištění, o co se jedná, jsem jí napsala, zda již lekce dokončila. (Momentálně jsem na praxích v zahraničí a vracím se zpět do našeho společného bydlení v Dánsku v lednu.) Chtěla jsem nejprve zjistit, jaký na to má náhled. Byla nadšená, že již dokončila test, a že je to to nejlepší, co ji potkalo. Moje největší obavy se naplnily. Přesto jsem jí řekla pouze toto: „Asi s tím studiem přestanu, protože mi to bere hodně času a nedokáži se na to úplně soustředit.“ Ona odpověděla, že to nemůžu, že chce abych uviděla to, co ona, a úplně se jí změnil hlas. Načež navrhla, že se zeptá své lektorky, že by mi mohly zavolat a na něčem bychom se domluvily. Na to jsem jí pouze řekla, že to je v pořádku, že se nemusí stresovat, že si to nějak vyřeším. Nechtěla jsem se dostat do toho kruhu zpět, ale bála jsem se jí říct, že vím pravdu. Protože mi také řekla, že v listopadu pojede do Frankfurtu nad Mohanem, kde budou mít všichni nějaký meeting a společně v oblečení, které se nosí např. v Americe při dokončení střední školy, budou sledovat sto tisícovou akci všech „graduated students“. Což mě přesvědčilo, že je v tom až po uši.

Momentálně se s tím snažím pracovat, protože to je moje dobrá kamarádka a v lednu s ní na několik měsíců budu zase žít. 

Máte ještě nějaké vzpomínky, které byste chtěla zmínit?

Když jsme se do toho kurzu přihlašovali, tak po nás chtěli adresu a všechny osobní údaje. Zeptala jsem se: „Na co potřebujete moji adresu?“ Odpověď byla: „Chtěla bych Vám tam poslat nějaký menší dárek.“ Nikdy nic nepřišlo. Samozřejmě. Přijdu si hloupě, že jsem jim tu adresu dala, naštěstí jsem jim dala svoji dočasnou adresu v Dánsku, odkud se budu stěhovat do pár měsíců, a ne moji stálou v ČR. 

Také když jsem měla narozeniny, všichni mi vytvořili video, jak se za mě modlí, abych měla stejné uvědomění jako oni, a že mi přejí všechno nejlepší. Všechny tyto události mi přišly, že mi chtějí ukázat, že oni jsou ti nejlepší lidé v mém životě a nikdo by pro mě toto neudělal. Proto bych měla být v kontaktu jen s nimi. Protože oni mi dodávají to světlo do života.

Poznámky z lekcí

Rozhovor vznikal písemnou formou během podzimu a v zimy 2022/2023