VŠEM LIDEM – další projekt hnutí Shincheonji, který budí kontroverze

Před koncem minulého roku byla spuštěna facebooková stránka VŠEM LIDEM, která se prezentuje jako mediální projekt upozorňující na pozitivní zprávy ze světa křesťanství. Na první pohled není poznat, že za ní stojí hnutí Shincheonji, a jejím redaktorům se podařilo získat rozhovory s osobnostmi z různých křesťanských církví nebo s věřícími prezidentskými kandidáty.

Členové „církve Nové nebe nová země“ (alias hnutí Shincheonji) používali v minulosti pro svou činnost celou řadu různých zástupných názvů a spojitost se Shincheonji přímo odmítali. V posledních měsících pořádají mnoho aktivit i oficiálně pod hlavičkou organizace, u některých projektů se však stále poněkud zdráhají ke své církvi přiznat.

Mediální projekt VŠEM LIDEM je jedním z těch, který je přiznaný, ale dost nenápadně. Informace není snadno dohledatelná, je totiž uvedena pouze v Podrobnostech o uživateli. Redakce, která rozesílá žádosti o rozhovor různým křesťanským osobnostem, v těchto zprávách svého provozovatele neuvádí (viz vedlejší obrázek).

Zprávy o Shincheonji v pozitivní všekřesťanské omáčce

Většina příspěvků na stránce VŠEM LIDEM jsou přesdílené zprávy o aktuálním dění v jiných křesťanských církvích. Tyto příspěvky tvoří jakousi omáčku, ve které se čas od času vyskytne zpráva o církvi Nové nebe nová země, Shincheonji. Na běžného čtenáře (který se pravděpodobně nedoklikal k informaci o provozovateli) to tedy působí tak, že nějaký nezávislý křesťanský novinář vyhodnotil pozitivní zprávy o hnutí Shincheonji jako rovnocenné s ostatními pozitivními zprávami z prostředí jiných církví. Ba co víc, informace o hnutí Shincheonji působí možná daleko velkolepěji. Příspěvky o Shincheonji na stránce VŠEM LIDEM však nejenže zcela pomíjejí některé jeho podstatné (kontroverzní) aspekty, ale úzce souzní s aktuální komunikační strategií hnutí a některé z nich obsahují vyloženě nepravdivé či zavádějící informace (např. přemrštěný údaj o 100 000 absolventech biblického kurzu).

PŘÍSPĚVKY O SHINCHEONJI A JEJICH KONTEXT

1. 12. 2022 | Darování krve, které se zapsalo do Guinnessovy knihy

Korejští členové Shincheonji uspořádali událost, která se dostala do Guinessovy knihy rekordů. → Česká pobočka Shincheonji o tom vydala tiskovou zprávu → a zaplatila si její publikování v Protextu ČTK. → Zprávu převzalo Metro.cz. → VŠEM LIDEM, tedy facebookový projekt provozovaný českou pobočkou Shincheonji, sdílí tento převzatý text (= vlastní tiskovou zprávu umístěnou na cizím webu) a v příspěvku nezmíní, že zpráva pojednává o jejich vlastní církvi. Není to zvláštní?

7. 12. 2022 | Celosvětová promoce s více jak 106 tisíci absolventy

Zpráva o události, kterou detailněji rozebíráme v tomto článku. Uváděné počty jsou neověřitelné a pravděpodobně neodpovídají skutečnosti.

6. 2. 2023 | Co můžeme každý z nás udělat pro obnovu víry v České republice?

Sdílení nového dílu pořadu Krok víry, který vyrábí hnutí Shincheonji. V pořadu si moderátorka povídá s lektorem a ptá se ho na různé otázky ohledně křesťanství a duchovního úpadku v ČR. Nikde však není zmíněno, že i moderátorka je dlouholetou členkou a lektorkou biblických kurzů hnutí. Na náhledové fotografii je v rohu vidět logo PRAHATV, které budí dojem, že výrobcem pořadu je nezávislé médium. (Televize pořad do svého vysílání skutečně zařazuje, avšak pořad je převzatý a vyrábí ho hnutí Shincheonji.) Opět není zmíněno, že zpráva pojednává o téže církvi, která VŠEM LIDEM provozuje.

22. 2. 2023 | Důležitost darování krve a Guinnessův rekord

Druhá zpráva o stejné události uvedené již v prosinci. Popisek obsahuje informaci, že cílem události bylo informovat veřejnost o důležitosti darování krve, které bylo v důsledku Covidu-19 nedostatek. Pro kontext uvádíme, že hnutí Shincheonji se celosvětově „proslavilo“ právě za koronavirové pandemie tím, že jeho členové v Jižní Koreji bohužel výrazně přispěli k šíření nemoci. Po negativní medializaci této události v roce 2020 vyprodukovalo hnutí velké množství zpráv o tom, jak členové nosí roušky, dezinfikují veřejný prostor, darují krev a spolupracují s vládou.

17. 3. 2023 | Církve mění své názvy

Sdílení dalšího dílu pořadu Krok víry, ve kterém si povídají dva lektoři Shincheonji, přičemž však jeden z nich budí zdání nezávislé moderátorky. Obsah dílu opět obsahuje neověřitelné údaje.

16. 5. 2023 | Jak mít silnou víru jako Ježíšovi učedníci?

Opět nový díl pořadu Krok víry, tentokrát v obměněném personálním obsazení. Host i moderátor jsou členy Shincheonji, aniž by to bylo ve jmenovkách uvedeno. Název jejich domovské církve není uveden ani v textu příspěvku VŠEM LIDEM. Ze samotného pořadu není explicitní, že specifické výroky o Bibli, křesťanské víře, Ježíši a jeho učednících jsou doménou jednoho konkrétního náboženského hnutí, s jehož naukou mají ostatní církve problém a často se vůči ní vymezují.

Kromě sdílení zpráv vytváří redakce VŠEM LIDEM i vlastní obsah. Jde o různé obrázky s biblickými verši, krátká videa nebo již zmiňované rozhovory. V příspěvcích jsou akcentována témata, o kterých se hovoří i na úvodních biblických lekcích – tedy těch, na kterých se ještě neprobírá přímo specifické učení SCJ. Jde o zdůrazňování důležitosti Božího slova, spolehnutí se na Boha, víru a poslušnost, sebehodnotu. (V pozdějších stádiích biblického studia se tato témata postupně přerodí v přesvědčení, že hodnota člověka je založena na tom, jak moc se řídí slovem Bible, které je však zapečetěné a vyložit ho umí jen zaslíbený pastýř. Je tedy nezbytná poslušnost tomu, co říká – jde totiž přímo o Boží slovo – a pokud mu člověk nerozumí, je potřeba se pokořit a věřit.)

Evangelizace skrze lajky

VŠEM LIDEM v Podrobnostech o uživateli uvádí mimo jiné i to, že kanál slouží „nikoli pro upřednostňování jedné církve či pro evangelizaci.“ Získali jsme však vyjádření ženy, která byla jednou členkou Shincheonji „evangelizována“ právě za pomoci VŠEM LIDEM: „Nedávno jsem v jedné křesťanské fb skupině olajkovala příspěvek o jedné herečce, která se sdílela o důležitosti modlitby ve svém životě. Pár dní nato mi přišla zpráva od slečny z církve “Nové nebe nová země”, jestli bych neměla zájem se setkávat při rozhovorech o Bibli a nabídka zkušebních lekcí. Později jsem byla upozorněna, že za fb stránkou VŠEM LIDEM, jejichž sdílený příspěvek jsem olajkovala, stojí Shincheonji.“ Právě nabízené biblické lekce jsou základním nástrojem, skrze který do Shincheonji přicházejí noví členové.

Nevěrohodná ekumenická snaha

Shincheonji věří, že kněží a pastoři, kteří neznají „otevřené slovo“ (tedy jejich specifický výklad Bible) a nechtějí se mu podřídit, jsou falešní pastoři/proroci. Tento narativ znají už studenti biblických kurzů: „Pouštěli nám videa pastorů a společně jsme se tomu smáli. Zesměšňovali to, že ten člověk neví, o čem mluví, že říká bludy,“ vypráví v tomto článku bývala studentka Ema. Jiný účastník ze Slovenska vzpomíná na to, jak o tématu mluvila jeho lektorka: „Skúmanie duchov je jediným zaručeným spôsobom na rozpoznanie falošných prorokov. Skúmať duchov máme tak, že počúvame, čo ten človek hovorí a ak je to v rozpore so Svätým Písmom, tak to pochádza od Satana. Pamätám si, ako lektorka s tajomným výrazom na tvári potichu povedala ‚To sú aj vaši pastori‘.“

Jak vidí Shincheonji ostatní křesťany, bychom si mohli vyslechnout přímo od vedoucího české pobočky Shincheonji, kdyby video obsahující tato slova nebylo krátce po zveřejnění zase smazáno: „V tomto posledním čase (…) křesťané (…) musí jít za tím pastýřem, který snědl tu knihu a poslouchat Slova té knihy a zachovávat je. (…) Není to otázka toho, že já sám budu usilovně žít život víry a vyřeší se to, ale musím potkat pastýře, který předčítá knihu Zjevení, kterou nikdo nemohl otevřít nebo se do ní dívat. Tehdy se může stát tím, kdo poslechne Slovo proroctví a zachová ho a bude mít kvalifikaci vejít do Božího království.“

Jakékoli snahy Shincheonji o rovnocenné přátelské vztahy s ostatními církvemi tak vyznívají velmi nevěrohodně. Všichni křesťané mají totiž podle nich povinnost nakonec se podřídit zaslíbenému pastýři, kterým je Man Hee Lee, předseda Shincheonji. Zdá se tedy pravděpodobnější, že se Shincheonji přiživuje na důvěryhodnosti stránek a osobností, jejichž příběhy sdílí, a využívá je k tomu, aby své stránce zvýšilo dosah u dané cílové skupiny.

K čemu tedy projekt VŠEM LIDEM slouží?

Netroufáme si odhadovat skutečné cíle, které tímto projektem Shincheonji sleduje. Na základě předchozích zkušeností s hnutím však můžeme nabídnout některé domněnky, k čemu jim tato na první pohled nepřiznaná facebooková stránka může účinně posloužit.

Především je funkčním prostředkem pro již zmíněnou nepřímou „evangelizaci“. Díky hojnému sdílení příspěvků v různých křesťanských skupinách může VŠEM LIDEM nasbírat jednak lajky a zejména sledující, které jsou pro Shincheonji potenciálními kandidáty k navázání kontaktu.

Hnutí si také provozováním zdánlivě ekumenické iniciativy může vylepšovat pošramocenou pověst, která zahrnuje i zvěsti o nepřátelských postojích k ostatním církvím. S odkazem na VŠEM LIDEM může Shincheonji snadno označit tyto zvěsti za „pomluvy“. Nejsou však žádné důkazy o tom, že by se za „otevřené éry“ učení Shincheonji v tomto ohledu nějak zásadně proměnilo. Podle členů je stále povinností každého křesťana jít studovat biblické kurzy Shincheonji (až do konce!) a „ověřit“ si tak, co učí. Pokud má člověk k učení nějaké zásadní výtky, je označen za pyšného člověka s vlastními standardy a sám sebe tímto postojem vyčleňuje z Božího království. Pro opravdový dialog a vzájemné pochopení tedy Shincheonji neposkytuje přílišný prostor.

Hnutí se také může úspěchy svého projektu prezentovat. Jak jsme již zmínili, VŠEM LIDEM svého provozovatele příliš neakcentuje, protože by se tím jeho špatná pověst přenesla i na samotný projekt. Naopak Shincheonji se úspěšnými projekty nezapomene pochlubit v momentě, kdy se to zrovna hodí. Podobnou strategii lze sledovat v činnosti přidružených mírových organizací. HWPL se téměř nikdy nechlubí tím, co dělá náboženská organizace jejich společného předsedy, ale Shincheonji se v případě potřeby prezentuje tím, jak HWPL buduje ve světě mírovou práci.

Vlna reakcí

Provoz stránky vzbudil reakce z různých stran, zejména kvůli oslovování křesťanských osobností s žádostmi o rozhovor. Do hodnocení fb stránky začaly přibývat negativní recenze zdůrazňující fakt, že za projektem stojí Shincheonji. Tato hodnocení se snažilo vyvážit několik vln pozitivních komentářů od členů Shincheonji. (Jde o klasickou strategii Shincheonji, kterou lze sledovat u mnoha jejich projektů – členové jsou hnutím přímo vyzýváni, aby k příspěvkům přidávali pozitivní reakce, komentáře a aby uměle zvyšovali počet shlédnutí u důležitých videí.)

K nenápadné zmínce o provozovateli stránky se nedoklikal ani generální sekretář Ekumenické rady církví Petr Jan Vinš, který rozeslal svým známým varovný email, v němž mimo jiné uvádí, že za stránkou VŠEM LIDEM stojí nepřiznaně korejská sekta Šinčchondži (=Shincheonji). Na to vedení Shincheonji reagovalo otevřeným dopisem, ve kterém tento čin označují za bezpráví, diskriminaci a brzdu pro šíření radostných zpráv z celého křesťanství. Zdůrazňují ušlechtilé záměry projektu a rozeslaný email prohlásili za „jádro celého problému“. Kupodivu se nezmíní, že tuto strategii, ze které byli tentokrát mylně „osočeni“, považovali v minulosti za zcela přijatelnou.

Na to, že projekt VŠEM LIDEM informace o svém provozovateli záměrně skrývá, upozornil i Jakub Jahl, student religionistiky, který točí názorová videa na nejrůznější náboženská hnutí. Ten se už několik let stýká se členy Shincheonji a snaží se zjistit, čemu vlastně věří, jak hnutí funguje a proč je mezi ním a ostatními církvemi takové napětí. Na začátku svého bádání Shincheonji spíše obhajoval, avšak v momentě, kdy zjistil, že i jemu přes jeho velmi vstřícný přístup odmítají říkat pravdu, začal upozorňovat i na jejich stinné stránky.

YouTube video

Ve svém posledním videu rozebírá právě projekt VŠEM LIDEM a jeho podobnost ze zákrytnými projekty z doby jejich skryté misie. Říká, že členové na jeho výzvu, aby spojitost se SCJ napsali zřetelně na úvodní stránku VŠEM LIDEM, zareagovali odmítavě. Upozorňuje také na fakt, že šéfredaktorem VŠEM LIDEM je přímo tiskový mluvčí Shincheonji (resp. vedoucí PR oddělení).

Co bude dál?

Životnost projektů, pod kterými SCJ působí, nebývá dlouhá. Pokud si získají negativní publicitu, bývají ukončeny, načež se vymyslí nový projekt s novým názvem a novou strategií.

Získanými kontakty se však hnutí jistě při oslovování dalších osobností v případě potřeby pochlubí. Usuzujeme tak z existujících propagačních materiálů, které hýří fotkami, na kterých si MHL potřásá pravicí s mnoha bývalými prezidenty a politickými nebo náboženskými představiteli. V současných propagačních materiálech hnutí Shincheonji je spolupráce s pastory silně akcentované téma. Hnutí zdůrazňuje, kolik pastorů studuje jejich kurzy o knize Zjevení, kolik jich promovalo na stotisícové promoci, že mnoho duchovních se Shincheonji podepisuje tzv. Memorandum o porozumění (MOU), nebo které sbory se rozhodly přejmenovat na Nové nové nová země. (Upozorňujeme, že pravdivost uváděných údajů a jejich význam jsou často neověřitelné. Zpětné rozhovory s některými pastory dokonce ukázaly, že nebyli zcela obeznámeni, o jaký typ spolupráce jde.) Hnutí Shincheonji také rádo prezentuje samo sebe jako sjednotitele křesťanů, k čemuž mohou být kontakty získané skrze projekt VŠEM LIDEM prospěšné.

Ukázka z propagačního materiálu HWPL

Článek o získávání kontaktů skrze HWPL