Tipy na čtení

Zde nenajdete ani zmínku o korejském hnutí, zaslíbených pastýřích, spolknutých svitcích či jakýchkoli strategiích.

Tady jsou prostě tipy na hezké a přínosné čtení 🙂

(jedná se zejména o nápady od lidí, jež měli s hnutím osobní zkušenost a tyto texty jim pomohly se s touto zkušeností nějakým způsobem srovnat, nebo se na věc podívat z jiné stránky…)

Uvítáme i vaše nápady!

Články

Knížky

Boží vůle: bludiště, nebo cesta?

Veronika Katarína Barátová. Je Boží vůlí, že člověk trpí? Jestliže Bůh nezpůsobuje utrpení, proč ho dopouští? Má pro náš život předem určený plán? Je Boží vůle čitelná v každé životní situaci? Chce Bůh všechno, co se nám v životě stane? Jak rozpoznat Boží vůli v životních rozhodnutích? Co když se spleteme a Boží vůli nerozpoznáme?

Podobné otázky si kladou mnozí křesťané, kteří chtějí žít s Bohem. Zaslouží si naší pozornost, protože odpovědi na ně formují náš pohled na Boha, na život s ním a na život obecně.

Rady zkušeného ďábla

Clive Staples Lewis. Zkušený ďábelník radí elévovi v pokušitelském úřadu, který se pokouší zničit život svému „svěřenci“. Lewis bravurně vystihl to, s čím se každý z nás ve svém životě denně setkává: pohrdání druhými, pokrytectví, zákonictví, pocit výjimečnosti, pocit mimořádné svatosti, propady do depresí, skepse a pochybnosti.

Rady zkušeného ďábla jsou nejenom vtipným čtením, nýbrž nám umožní nahlédnout více do zákulisí duchovního světa…

Člověk si při čtení prostě uvědomí, že lecjaká maličkost, která se tak ani nezdá, může být cestou do pekel, i když je často dlážděná dobrými úmysly nebo vypadá naprosto nevinně. (komentář čtenářky)

Ač jsou zde ďáblové podáni rádoby vtipně, člověk pod touto Lewisovou metaforou tuší hluboké zlo. A s hrůzou zjišťuje, v kolika věcech pozná sám sebe, aniž by do té doby tušil, že je na těch drobnostech něco špatného. Jak už někdo psal níže, nevěřím, že by se našel někdo, kdo by se v tom nepoznal. Ale každopádně, ačkoli jsem z knih měla hodně hnusný a nehezký pocit, jsem moc ráda, že jsem ji četla, snad díky ní dokážu ty myšlenky podstrkované nějakým zkušeným ďáblem rozeznávat o něco lépe. (komentář čtenářky)

Hranice

Kde jsou zdravé meze ve vztazích v osobním životě?

Henry Cloud & John Sims Townsend. Mnohá zranění, napětí a nedorozumění vznikají, když lidé nerespektují hranice ve vztazích. Ve vztahu rodičů vůči dětem, partnerů navzájem, nadřízeného vůči podřízenému dochází denně k množství narušení vzájemných hranic. Tato jedinečná publikace se zamýšlí nad důsledky narušených hranic a pomáhá obnovit zdravé meze, které musíme respektovat..

Vězení s klíčem uvnitř

Kateřina Lachmanová. Existuje dvojí typ duchovní nesvobody, s níž měl i má osobní zkušenost zřejmě každý obyvatel planety Země. Jedná se o „vězení neodpuštění“ a „vězení samospravedlnosti“. Jsou to dvě zcela opačné situace. V prvním případě někdo člověku ublížil a on neumí říci „odpouštím“, v druhém případě se on sám provinil a nedokáže poprosit za odpuštění, říci „promiň“. O možných příčinách takového stavu, těžkostech s tím spojených a o cestě ven je tato knížka.