Sinčchondži síce deklaruje, že už pôsobia verejne, ale evidentne naďalej klamú, zavádzajú a manipulujú

Dňa 1.3.2021 ma kontaktovalo na instagrame jedno dievča s niekoľkými otázkami týkajúcimi sa duchovného života. Vraj robí nejaký prieskum kvôli seminárnej práci do školy. Na tie otázky som jej ochotne odpovedal. Moje odpovede ju zaujali a začali sme si písať. Potom mi napísala, že má nejakého kamaráta, ktorý je tiež katolík a mohol by som si s ním rozumieť. Vraj sa zaoberá aj ekumenizmom a vedela by mi s ním vybaviť online stretnutie.

Odmietol som to, lebo mi prišlo zvláštne len tak sa stretnúť s cudzím človekom. Neskôr mi oznámila, že bude nejaký zaujímavý online seminár pre mužov. Išiel som na neho. Organizovalo ho občianske združenie NIT – Semináře pro propojení duše, ducha a těla, z.s. Na tomto seminári sa vôbec neriešilo náboženstvo, išlo iba o rozvoj osobnosti zo psychologického pohľadu.

Onedlho mala pre mňa ponuku ďalšieho online seminára cez zoom. Šiel som na neho. Tento seminár mal akýsi Lukáš, ktorý tvrdil, že s uvedeným združením spolupracuje. Boli sme tam asi šiesti. Tento seminár bol o rozvoji osobnosti skrze Božie Slovo, konkrétne sme riešili strom zasadený pri vode v žalme 1. Tu si na mňa Lukáš vypýtal telefónne číslo. Čoskoro ma kontaktoval. Chcel vedieť, ako sa mi páčil seminár. Potom chcel, aby som sa s ním stretol individuálne. Kládol mi rôzne otázky ohľadom duchovného života a vypýtal si na mňa mail, aby mi mohol poslať akýsi psychologický dotazník, ktorý potom vyhodnotí.

Išlo o Harrisonov test. Vyšlo z neho, že mám sklony k perfekcionizmu. Riešením by bolo naučiť sa viac dôverovať Bohu a to je možné iba tak, že budem viac poznať Bibliu. Hneď mi aj ponúkol možnosť individuálneho biblického kurzu. Tvrdil, že študoval v Anglicku rok Bibliu. Malo ísť o nejaký študijný program teológie pre laikov. Získal tam vedomosti, o ktoré sa chce teraz podeliť. Chodil som na ten jeho individuálny kurz. Mal som ho 3 krát týždenne po 2 hodiny. Všetko mi vysvetľoval cez biblické verše. Najprv mi rozprával o Biblii ako takej a potom o proroctvách. Vraj musím poznať novozákonné proroctvá, aby sa mi pri druhom Kristovom príchode nestalo to, čo židom, keď nerozpoznali Mesiáša. Následne bola téma predsudkov a nálepkovania a entity v duchovnom svete, najmä rozprával o Satanovi.

Potom mi oznámil, že jeho známa, ktorá s ním študovala v Anglicku, má kurz, ktorý už beží, ale sa v podstate tematicky kryje s tým jeho a ona ešte lepšie ovláda Bibliu a aj on sa od nej dosť naučil. Tak som súhlasil s prechodom na tento kurz. Ešte predtým zorganizoval seminár pre všetkých, ktorí mali byť zaradení na tento kurz. Bolo nás tam asi desať. Okrem iného rozprával aj o tom, ako bude Satan útočiť, aby sme neštudovali Písmo, že bude útočiť cez našich blízkych, ktorí nás budú vyrušovať…

Ešte predtým, ako som začal chodiť na ten kurz, tak ma najprv zoznámil s asistentkou lektorky kurzu Lindou. Od nej som sa mal dozvedieť informácie o kurze, ale namiesto toho som dostal iba ďalšiu lekciu. Hovorila, že pochádza z cudziny a bola dosť zvláštna. Vystupovala prehnane extrovertne a nadšene akoby práve vyhrala v lotérii alebo niečo podobné. Povedala mi, že keď budem na seminári, tak si mám na zoom uvádzať iba krstné meno a nie priezvisko, vraj kvôli ochrane osobných údajov.

Biblický kurz

Ten kurz prebieha 3 krát týždenne v dvoch skupinách. V utorok a vo štvrtok je to o 9:00 a o 18:30. Každý účastník si môže v tieto dni vybrať, kedy sa zúčastní, podľa toho ako mu to v daný deň vyhovuje. Potom si môže vybrať, či príde v piatok o 9:00 alebo v pondelok o 18:30. Seminár mal trvanie hodinu a pol až dve. Kurz prebieha tak, že pred jeho začatím pošle asistentka všetkým link. Keď sa účastník pripojí, tak počuje v pozadí hrať chvály a začnú ho ľudia zdraviť. Potom sa ujme slova asistentka lektorky. Tie asistentky sú 3 alebo 4. Lektorka Martina a jedna z asistentiek nevyzerajú ako typické Češky, ale ako polovičné aziatky. Asistentka zrekapituluje, čo sa preberalo na poslednom seminári a povie nejaké povzbudzujúce slová. Pôsobí to skoro až charizmaticky.

Po týchto slovách pustia nejakú chválu spolu so slovami a zdieľajú obrazovku, aby mohol každý spievať. Niekedy pustia aj „niečo na rozhýbanie“. Doobeda to slúži na prebudenie a večer na odreagovanie. Vraj potrebujeme takto prebudiť v sebe ducha, aby sme boli schopní čo najlepšie prijať Slovo. Potom pustia nejaké video, ktoré súvisí s preberanou témou. Následne sa ujme slova lektorka Martina. Prednáša pútavo, chrlí jeden verš za druhým, sem-tam sa niečo spýta publika… Počas prednášky niektorí zanietení účastníci stále hovoria po slovách lektorky a vždy po prečítaní verša „Amen“. Verš prečíta vždy niektorý účastník.

Po prednáške sa opäť ujme slova asistentka lektorky, ktorá to zhrnie a povie nejaké povzbudivé slová. Potom účastníkov rozdelia do miestností do dvojíc alebo do trojíc, aby sme spoločne zdieľali to, čo sme sa dozvedeli na seminári, prípadne nám ešte položia otázku, na ktorú máme spoločne hľadať odpoveď. Je to tak nastavené, že po uplynutí nadstaveného času nás to všetkých dá naspäť do hlavnej miestnosti. Tam ešte asistentka niečo povie a je koniec. Lúčenie je tiež sprevádzané púšťaním chvál. Bývalo nás na kurze asi 20, z toho asi polovica boli Slováci. Okrem týchto seminárov ešte organizovali vo štvrtok o 21:00 modlitebné stretnutie, ktoré trvalo pol hodinu. Tiež to bolo dosť sentimentálne, púšťali tam chvály…

Po prvom seminári mi asistentka Linda napísala, že počas seminára videla za mnou niekoho prejsť a mal by som podľa nej začať používať slúchadlá, aby to niekto náhodou nepočul. Dôvodom má byť verš Heb, 4, 12. Vraj je to na ochranu mojich blízkych, lebo by im Slovo mohlo ublížiť a zároveň, aby ma neodrádzali od študovania Slova. Na tento kurz som chodil 2 týždne. Na prvom seminári sme riešili historické éry podľa Biblie. Vraj je dôležité vedieť v akej ére žijeme, ale bližšie to neobjasnili. Potom riešili tému hriechu, Novej zmluvy, stretnutie s Bohom a tajomstvá Boha. Pri téme hriechu nám zdôrazňovali, že nie všetko, čo sa nám môže zdať ako hriech, je v skutočnosti hriechom. Ako príklad uvádzali klamstvo, konkrétne situáciu, keď Abrahám nepovedal žene, že ide obetovať Izáka a následne klamal svojim sluhom…

Tá posledná téma bola pre mňa zvláštna. Tvrdili, že Biblia hovorí cez podobenstvá aj z toho dôvodu, lebo ide o tajomstvá Boha, ktorý tieto poklady skrýva pred Satanom. Vraj ich zmysel dá Boh poznať iba tomu, komu môže dôverovať. Snažil som sa tento výklad overiť, ale nikde som nič podobné nenašiel. Chcel som zistiť niečo o tom kurze. Našiel som na webe viacero biblických kurzov v Prahe, ale o tomto som nenašiel žiadnu zmienku.

Čo je to vlastne za kurzy…?

Našiel som iba jednu informáciu o lektorke Martine na tejto stránke:
https://www.kcmt.cz/svedectvi/ma-osobni-zkusenost-se-sincchondzi-3/

Autorka síce pozmenila mená, ale všetko ostatné sa nápadne podobalo. Vyhľadával som si ďalšie informácie a čím viac som toho prečítal a videl, tak tým viac som bol presvedčený o tom, že som na kurze sekty Sinčchondži. Rozhodol som sa, že ak neuvidím presvedčivý dôkaz o opaku, tak už na žiadne stretnutie a ani seminár nepôjdem. Spýtal som sa tej asistentky Lindy otázku, aká organizácia vedie tieto kurzy a či majú aj nejakú webovú stránku. Prišla mi po niekoľkých hodinách takáto nejasná odpoveď:

Je to pilotní mezidenominační projekt, není pod žádnou církví, je to vzdělávací projekt napříč denominacemi – lektorka předává poznání, které získala v Anglii v Christian Trust, kde studovala Bibli, víc podrobnosti se určitě můžeš dozvědět přímo od lektorky osobně, ty jsi ji ještě nepotkal, vid? :) lektorka má katolické (mamka) a evangelické (tatka) pozadí, proto má srdce pro lidi z jakéhokoliv křesťanského zázemí. 

Následne som sa spýtal otázku, kde mávali v Prahe kurzy predtým, ako prišla korona. Ak by mi prišla odpoveď, že na Palmovke, tak by to bolo jasné. Dostal som po hodinách čakania opäť nejasnú odpoveď:

Martina vzdy pracovala s detmi i mladezi aby jim predavala viru v Pana Jezise, pak nejaky cas byla v Anglii a behem Covidu zorganizovala online kurzy poznání Bible. Je to pilotni projekt proto aby se vychytaly mouchy nebo nejake otazky, protoze hodne lidi ma ruzne typy predsudku nebo se i boji sekt. 

Snažil som sa vyhľadať tú školu, kde mala lektorka študovať, lenže mi našlo iba nejakú zvláštnu charitatívnu organizáciu. Po týchto správach som sa rozhodol, že asistentke Linde a tomu Lukášovi prestanem odpisovať. Lenže všetko som prezradil tomu dievčaťu. Poslal som jej videá a články… Je dosť možné, že ona je tiež v skutočnosti náborárka a zdesenie z toho, že sme na kurze sekty, iba predstiera. To by vysvetľovalo, prečo ma kontaktovala, a prečo sa tak veľmi o mňa zaujímala. Dokonca si vypýtala moju adresu, aby mi mohla poslať darček k meninám. Poslala mi Bibliu, lebo videla, že na seminároch čítam z obrazovky a pripojila ešte pekné venovanie.

Ak by išlo iba o mňa, tak by som im napísal, že s ich sektou nechcem mať nič spoločné, a tým by som to ukončil. Lenže kvôli nej to nechcem spraviť, lebo je možno tiež len podvedená rovnako ako ja. Potom by ju presvedčili, aby so mnou prerušila kontakt, lebo cezo mňa na ňu pôsobí Satan, čím by som ju uvrhol rovno do rúk tejto sekty…


O niekoľko mesiacov neskôr

Ten príbeh som písal bezprostredne po tom, ako som prestal komunikovať s členmi Sinčchondži. Samozrejme trvám na všetkom, čo som uviedol, ale teraz to už vnímam z istého nadhľadu.

Vtedy som ešte nechcel pripustiť, že to dievča, čo so mnou celý čas komunikovalo, bolo tiež ich aktívnou členkou. Stále som dúfal, že bola možno tiež len obeťou. Dokonca som mal istý čas ešte niečo ako výčitky svedomia. Myslel som si, že sa možno mýlim a budem sa im musieť ospravedlniť, že som odtiaľ odišiel a z niečoho takého ich podozrieval, keď oni mi umožnili zadarmo navštevovať biblický kurz. V tomto smere mi pomohlo iba racionálne uvažovanie. Zvažoval som fakty za a proti a výsledok bol jasný. Tieto výčitky u mňa skončili úplne až vtedy, keď som zistil, že mám podobnú skúsenosť ako iní ľudia.

Pred niekoľkými mesiacmi (pol roka po prerušení kontaktu) ma to dievča kontaktovalo s tým, že ona na ten kurz naďalej chodila a veľa jej to dalo do života. Chcela, aby som začal znova chodiť na ich kurzy, vraj informácie na internete o nich sú nepravdivé. Poslala mi aj nejaké linky, malo by ísť o nejaké svedectvá. Otvorene uviedla, že to organizuje Sinčchondži, ale naďalej zotrvávala na tom, že tam začala chodiť spolu so mnou. Je evidentné, že ide o náborárku, ktorá už je dlhšiu dobu ich aktívnou členkou, a teda ide o klamstvo. Sinčchondži síce deklaruje, že už pôsobia verejne, ale evidentne naďalej klamú, zavádzajú a manipulujú.

Je to pre mňa bezpochyby nepríjemná skúsenosť na celý život, ale určite môžem nájsť aj určité pozitíva. Ak sa človek dostane do priamej konfrontácie s náboženským hnutím, ktoré vyznáva úplne inú vieru, ako on, tak si môže ešte viac uvedomiť, v čom spočíva jeho vlastná viera a viac sa vo svojej viere upevniť. Tiež som si ešte viac uvedomil význam Cirkvi, ktorá nás chráni pred takýmito spoločenstvami. Ich vodcu Man Hee Leeho vnímam ako falošného mesiáša. O takýchto falošných mesiášoch hovoril už Ježiš a Man Hee Lee nie je prvým a ani posledným falošným mesiášom. Ak sa v osobe a účinkovaní Man Hee Leeho napĺňajú nejaké proroctvá, tak je to práve toto. 

Manipulácia je podľa mňa zakorenená už v samotnom učení Sinčchondži. Ak by boli v Svätom Písme nejaké časti, ktoré sú zakódované, pričom iba nejaký osvietený jednotlivec pozná ich pravý skrytý význam (odhliadnuc od toho, že ide o výklad bez akejkoľvek tradície uskutočnený po takmer dvoch tisícročiach od napísania poslednej knihy Svätého Písma), tak s tým nevyhnutne prichádza aj moc nad ľuďmi, ktorí túto jeho schopnosť uznávajú. To je aj prípad Sinčchondži. Aj na tom kurze spomínala asistentka lektorky niečo v tom zmysle, že ona má na rozdiel od nás plnosť poznania Písma, čo mi prišlo zarážajúce. Hoci som stále videl nejaké náznaky toho, že nejde o bežný biblický kurz, tak som tieto skutočnosti toleroval, lebo som sa na základe ich klamstiev domnieval, že som v nejakom ekumenickom spoločenstve.

V čase, keď som navštevoval tie ich biblické kurzy, som bol pred štátnicami. Nemal som preto žiaden čas nazvyš, ale napriek tomu som tieto kurzy navštevoval. Presviedčali ma, že ak venujem svoj čas Bohu navštevovaním ich kurzu, tak mi to Boh určite vynahradí. Keď som mal tesne pred štátnicou, tak mi písala asistentka lektorky, ako sa za mňa modlí. Dôkazom o tom, že mali pravdu, malo byť to, že som dostal A. V čase navštevovania tých kurzov som si myslel, že som práve na vrchole svojho duchovného života a bol som neskutočne šťastný, že tam môžem chodiť. O to väčšie bolo potom moje sklamanie, keď som zistil, kto ten kurz organizuje. Bol to pre mňa šok, nikdy predtým som ani len nepočul o náboženskom hnutí, ktoré by pracovalo pod skrytou identitou. Témy kurzu boli zo začiatku veľmi zaujímavé a neboli žiadnym spôsobom podozrivé. Do týchto nevinných tém však už vtedy vkladali svoje výklady a interpretovali ich manipulatívnym spôsobom. 

Keď som sa snažil overiť si ten výklad o zakódovanom obsahu niektorých častí Svätého Písma, tak som nazrel do diela Catena aurea. Ide o komentáre cirkevných otcov k obsahu evanjelií. Tam som si vyhľadal konkrétny verš, z ktorého to malo podľa nich vyplývať a nič také som tam nenašiel.

Viem, že veľa ľudí, ktorí majú osobnú skúsenosť so Sinčchondži, mali istý čas akúsi nechuť k náboženskému životu, mali problém pomodliť sa alebo otvoriť Sväté Písmo, pretože im to všetko pripomínalo čas strávený so Sinčchondži. U mňa nejaký takýto stav trval asi 2 dni. Aj vďaka tejto skúsenosti som si ešte viac uvedomil, aké je dôležité čo najlepšie poznať Sväté Písmo. Hoci Sinčchondži všetko odvodzuje zo Svätého Písma, tak práve Sväté písmo potvrdzuje, že sa mýlia. Ak si dnes spomeniem na nejaké ich výklady, tak sa na tom už len zasmejem. Namiesto toho, aby som si stále vyčítal, že som sa nechal takto nachytať, túto svoju skúsenosť vnímam ako prínos, lebo som na vlastnej koži spoznal, čo je to náboženská manipulácia, a ako ľahko sa človek môže stať členom „sekty“. Takto môžem svojim svedectvom pomôcť iným ľuďom a varovať ľudí, ktorí podobne ako predtým aj ja ani len netušia, že niečo také vôbec existuje.

pozn.: některá jména byla změněna