První veřejné svědectví členů Shincheonji na YouTube

4. 11. 2021 (tento text byl publikován až se spuštěním webu v březnu 2022)

Na oficiálním YouTube kanále hnutí bylo 4. listopadu 2021 zveřejněno videosvědectví dvou členek Shincheonji, které se představily jako sestry – Eliška a Kája. Takové video je v ČR první svého druhu. Dosud bylo spíše pravidlem, že členové svoji příslušnost k hnutí zapírali či o ní mlžili, a to i v komunikaci se svými blízkými.

Již od září někteří členové svoje osobní vyznání zveřejňují na sociálních sítích, nebo v soukromých konverzacích. Sepsané svědectví s sebou také někdy přinesli příslušníci hnutí v rámci říjnové „přímé misie v kostelech“ společně s pozvánkou na seminář předsedy. Další zaznívají také na otevřených seminářích přes Zoom.

Svědectví, která se ve spojitosti se Shincheonji objevovala donedávna, byla většinou od bývalých studentů, kteří se nevědomky účastnili jejich lekcí, dokud neodhalili, že jsou více či méně klamáni. Tato svědectví vrhají na Shincheonji špatné světlo a jsou někdy členy označována za tendeční či falešná. Zveřejnění tohoto videosvědectví (a potažmo celé momentální „otevření se veřejnosti“) tak v tomto kontextu vyznívá – mimo jiné – jako snaha vyvážit tato nepříjemná svědectví.

V zahraničí lze videa s osobními svědectvími najít např. na YouTube kanále „New Heaven New Earth TV“ (v tomto playlistu), kde však nejsou uváděná jména ani vidět tváře, jedná se pouze o ilustrační obrázky doprovázené čteným textem. Jsou pojmenovaná otázkami typu „Is Shincheonji a cult?“, „Shincheonji has conflicting teachings?“ apod. Ač jsou všechna podobně strukturována, je u nich uvedeno, že nejsou oficiálním stanoviskem Shincheonji společně s výzvou k respektu k osobním prožitkům konkrétních lidí (podobné prohlášení doprovází i české videosvědectví). Tento kanál začal produkovat videa ve zvýšené míře od srpna 2020. Mnohé profily, které ho komentují, vznikly kolem tohoto data a většina komentujících přidala v rámci kanálu 60-180 komentářů. Komentáře jsou extrémně pozitivní a podporující či propagující učení SCJ. Soudě podle obsahu a formulací tyto komentáře přidávají členové, kteří se však tváří, že členy nejsou, a vyvolávají tak dojem velkého zájmu o SCJ mezi lidmi.