Ptala se mě na různé křesťanské otázky a byla jakoby ráda, že se v mnohém shodujeme.

Začalo to nevinně zprávou přes Messenger jedné slečny Adély, která potřebovala vyplnit dotazník ke svému projektu o tom, jak jsme prožili covidovou dobu a jaké k tomu zaujímáme postoje. Dotazník jsem vyplnila a v odpovědích se zmínila o své víře v Boha. Daná slečna mi poděkovala a vyjádřila touhu se se mnou on-line setkat a o daných otázkách se sdílet. Pozvala ještě svou kamarádku, která dotazník také připravovala. Byly obě milé a vystupovaly jako křesťanky, které žijí v Praze. Tvrdily, že pracují na projektu „NIT“, který má povzbuzovat lidi v covidové době.

Později mne pozvaly na seminář přes ZOOM s hostem – paní Annou. Na tento seminář se přihlásily především mladé ženy, bylo nás sedm. Paní Anna rozebírala 1. Žalm 1-4. Dala nám aktivitu – nakreslit strom s ovocem, které představovalo to, jaké ovoce bychom chtěly v životě nést. Ve výkladu těchto veršů jsem neshledávala nějaké rozpory. Paní Anna se svěřila, že teď pracuje na pilotním programu na povzbuzení žen v Česku a potřebovala by s námi spolupracovat.  Dívky se nabídly a já také. S každou z nás si naplánovala osobní schůzku. 

Pak jsem se s paní Annou setkala osobně přes ZOOM. Řekla mi, že pochází z ciziny, bydlí 25 let v Praze, nejprve se zde přestěhoval její muž za prací, pak přijela i ona. Řekla mi pár dalších informací o své rodině a o tom, že patří k Baptistické církvi. Povídaly jsme o sobě i o své víře. Postupně se mě ptala na základní křesťanské otázky. Byla jakoby ráda, že se v mnohém shodujeme. Na mé odpovědi často odpovídala: „Amen“. Četly jsme některé úseky z Bible a rozebíraly je.  Mezitím mi slečna Adéla občas napsala nějaký verš z Bible, zajímala se o to, jak se mám. Bylo to až podezřele milé… Její profil na Facebooku byl jednoduchý bez příspěvků.  Její fotka byla černobílá a nevýrazná. S paní Annou jsme se setkaly 4x. Řekla mi, abych se moc nesdílela o obsahu našeho setkávání.

Situace se však změnila ve chvíli, kdy mi můj syn poslal odkazy na články o sektě Šinčchondži. On sám má s nimi několikaměsíční zkušenost. Nalákali ho na Biblické studium on-line. Zjistil, že mu také lhali o tom, že patří k Baptistům. Manipulačními technikami jsou schopni překroutit Boží slovo podobně, jak to známe u Svědků Jehovových. Jsou schopni nabourat vaši víru, jistotu spasení… Mají typické rysy sekty.

Moňa Wieczorková

pozn.: jména v textu byla změněna